Cechy lasera światłowodowego i jego zastosowania

Automatyzacja procesów to obecnie największe zapotrzebowanie na rynku przemysłowym, musi ona zaspokoić bardzo wysokie wymagania w zakresie produkcji i dostosować się do coraz bardziej agresywnej konkurencji, gdzie czas często odgrywa najważniejszą rolę. W rezultacie poszukiwane są wysokowydajne narzędzia i technologie, które można dostosować do różnych potrzeb.

W świecie znakowania laserowego i jego niezliczonych zastosowań, rozmawiając o wydajności i elastyczności, z pewnością postawimy na pierwszym miejscu lasery włóknowe, które są obecnie zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w firmach wykorzystujących technologię laserową.

Biorąc pod uwagę ich specyfikację techniczną lasery światłowodowe należą do kategorii laserów na ciele stałym. Zaczynając od tak zwanego lasera typu „seed” wiązka jest wzmacniana za pomocą włókien szklanych, do których energia przekazywana jest poprzez bezpośrednio sprzężone diody pompujące (bez przestrzeni powietrznych).

Ich długość fali wynosi 1064 µm, a średnica ogniskowej jest wyjątkowo mała: prowadzi to do wzrostu intensywności, która jest 100 razy większa niż intensywność laserów CO2, przy tej samej średniej mocy wyjściowej. 

Struktura lasera światłowodowego

Przeanalizujmy teraz unikalne cechy charakterystyczne dla tego typu urządzeń, porównując je ze znanymi już laserami diodowymi lub lampowymi. W tego typu laserze wszystkie istotne elementy systemu (włókno aktywne, łączniki światłowodowe, laserowe diody pompujące) są podłączone do głównego włókna, podczas gdy w laserach diodowych lub konwencjonalnych laserach z lampą wszystkie te komponenty są oddzielone, nałożone na platformę i wyrównane w trakcie konstrukcji. Powoduje to często niewspółosiowość elementów optycznych, co prowadzi do konieczności przeprowadzenia konserwacji w celu przywrócenia. Kolejną zaletą lasera światłowodowego jest źródło, które ma bardzo wysoką sprawność konwersji elektrooptycznej, powyżej 30%, co ogranicza zużycie aż do kilkuset watów: powoduje to, że czas działania lasera światłowodowego osiąga bardzo interesujące progi, ponad 100 000 godzin pracy.

Zalety lasera światłowodowego

  • Zwartość
  • Te lasery nie tracą wyrównania i łatwo rozpraszają energię cieplną, ponieważ włókno ma wysoki stosunek powierzchni do objętości;
  • Brak dodatkowych urządzeń optycznych
  • Nie mają urządzeń do kalibracji lub które tracą wyrównanie, ponieważ te funkcje adaptacji fali pełni samo włókno;
  • Jakość promienia
  • Przy obróbce cienkich materiałów wysokie natężenie promieniowania na obrabianym elemencie przekłada się bezpośrednio na dużą prędkość procesu;
  • Trwałość
  • Lasery włóknowe są praktycznie bezobsługowe i wyróżniają się niezwykle długą żywotnością, która wynosi 100 000 godzin użytkowania;
  • Prędkość
  • Czasy produkcji również ulegają znacznemu skróceniu ze względu na wysoką częstotliwość znakowania, która w niektórych przypadkach sięga MhZ, dotyczy to także mocy lasera która może wzrosnąć do 500 W.
  • Energooszczędność
  • Oprócz kwestii związanych z energią włókno sprawia, że system jest prostszy i bardziej niezawodny, ponieważ do 100W wykorzystuje chłodzenie powietrzem, które jest podstawowe zamiast drogiej i nieporęcznej nowej jednostki.
    Foto-Articolo-LaserFibra-01 Cechy lasera światłowodowego i jego zastosowania

    Przyszły rozwój

    Na światowym rynku trendy wskazują na duży wzrost sprzedaży laserów włóknowych, szczególnie w branży motoryzacyjnej, które są wykorzystywane do znakowania, grawerowania lub cięcia różnych rodzajów metalu, a w niektórych przypadkach także tworzyw sztucznych. Ponadto, coraz częściej stare lasery diodowe wymieniane są na włóknowe. W przyszłości pojawią się źródła laserowe, które poza oferowaniem ogólnej poprawy kosztów i wydajności, będą miały coraz wszechstronniejsze zastosowania dzięki krótszym czasom impulsów, rzędu nawet femtosekund.  Firmy motoryzacyjne wykorzystują lasery włóknowe w coraz większym stopniu, zarówno do spawania wtryskiwaczy diesel, jak i do znakowania laserowego kół lub elementów metalowych samochodów. W momencie, w którym użycie coraz twardszych i odpornych stali staje się powszechne, laser włóknowy sprosta wymaganiom koniecznym do obróbki tych materiałów, ponieważ jest stabilnym i niezawodnym narzędziem, zapewniającym najlepszą jakość w zastosowaniach, gdzie kluczową rolę odgrywa precyzja.

    Podobał Ci się ten artykuł?
    Udostępnij to