Znakowanie laserowe przyjazne środowisku i zrównoważenie środowiskowe: Włochy stają się coraz bardziej proekologiczne

Czy Włochy są proekologiczne? Obraz sytuacji

Znakowanie laserowe przyjazne środowisku może naprawdę stanowić przyszłość branży znakowania. Dnia 20 września br. zaprezentowano dwunaste wydanie raportu “GreenItaly”, przygotowanego pod redakcją Fundacji Symbola i Włoskiej Unii Izb Handlu, Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa Unioncamere. Dokument zawiera dane dotyczące siły krajowej gospodarki ekologicznej. Jest to szczególnie oczekiwane wydanie, ponieważ Włochy są głównym beneficjentem środków przyznanych w ramach planu naprawczego i również z tego tytułu mają do odegrania wiodącą rolę w zielonej transformacji.

 

441 tysięcy przedsiębiorstw, które w ciągu ostatnich pięciu lat postawiły na rozwój ekologiczny, eksportują więcej, wprowadzają więcej innowacji i tworzą więcej miejsc pracy. Po raz kolejny pokazuje to, że innowacyjność się opłaca. LASIT przekonał się o tym wraz z nadejściem Przemysłu 4.0 i ogromnego postępu w dziedzinie cyfryzacji, jaki nasze przedsiębiorstwo poczyniło w ostatnich latach.

 

Pomimo niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID inwestycje i miejsca pracy w sektorze środowiskowym w 2020 r. pozostały na niezmienionym poziomie. Proekologiczny trend rozpoczął się przed już pandemią, umacniając się również obecnie, gdy sytuacja wydaje się bardziej stabilna.

Czy znakowanie laserowe jest przyjazne środowisku?

Laser jest technologią najbardziej przyjazną środowisku umożliwiającą trwałe grawerowanie znaku na produkcie bez względu na rodzaj materiału, z którego został wykonany.

Wybrało go tysiące przedsiębiorstw w celu zastąpienia druku atramentowego i tampodruku. Ponad 20% zakładów korzystających ze starej technologii zostało zastąpionych, natomiast w okresie przejściowym coraz więcej przedsiębiorstw sięga po laser stanowiący bardziej proekologiczne rozwiązanie.

Materiały eksploatacyjne, w tym farby drukarskie, prowadzą do skażenia środowiska i są trudne w utylizacji. Koszty utylizacji są ponadto istotnym obciążeniem dla budżetów przedsiębiorstw.

Substancje te są szkodliwe na dwa różne sposoby dla osób, które z nimi pracują. Pierwszy dotyczy uszkodzeń układu oddechowego wywoływanych przez nadmierne wdychanie. Drugi rodzaj wpływu to uszkodzenia skóry przez niektóre ze wspomnianych substancji, wskutek powtarzającego się (choć przypadkowego) kontaktu.

Znakowanie laserowe przyjazne środowisku nie wymaga stosowania materiałów eksploatacyjnych, co obniża koszty utylizacji. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat, obecnie przy użyciu lasera można uzyskać dowolny efekt, zarówno w zakresie znakowania metalu, jak i grawerowania tworzyw sztucznych.

 

W odniesieniu do bezpieczeństwa, jak szczegółowo opisujemyw tym artykule, laser nie stanowi żadnego ryzyka.

 

We Włoszech, coraz bardziej proekologicznych i zrównoważonych środowiskowo, technologia znakowania laserowego będzie odgrywać wiodącą rolę w zakresie identyfikowalności oraz kosmetyki. W tym artykule zawarto szczegóły techniczne dotyczące tego, na czym polega znakowanie i grawerowanie laserowe. Natomiast w tym miejscu znajdą Państwo dalsze informacje na temat Przemysłu 4.0.

 

Włochy i przetwarzanie odpadów: czy dbamy o zrównoważony rozwój?

Włochy przetwarzają więcej niż Niemcy. Obecnie ojczyzna pizzy osiągnęła rekordowy wynik 79,3%, , podczas gdy europejska średnia wynosi 39,2%. W zakresie zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym Włosi osiągnęli dobry poziom i zamierzają zdziałać jeszcze więcej. Studia przypadku, przedstawione przez Fundację Symbola podczas konferencji ekologicznej w dn. 20 października 2021 r., obejmują również te z sektora rolnictwa biodynamicznego (Włochy są największym eksporterem w Europie) i rolnictwa ekologicznego (Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby certyfikowanych przedsiębiorstw). Jako pierwsi również testowaliśmy bioplastiki, dostarczając je w postaci podzespołów rowerowych w całej Europie.

Przemysł 4.0, IoT i rozwój ekologiczny

Internet Rzeczy (IoT) wkracza w każdy aspekt naszego życia i codziennego języka, pomimo trudnych do opanowania kwestii technicznych. Obecnie osoby zatrudnione w tym sektorze zazwyczaj dysponują niewielką ilością danych. Choć stanowi to wyzwanie, postęp będzie coraz szybszy i nie ma przed nim odwrotu.

 

W sektorze przemysłowym Przemysł 4.0 i interakcja człowiek-maszyna poczyniły ogromne postępy. Ponadto procesom tym sprzyjają liczne zachęty rządowe do zakupu aktywów produkcyjnych, m.in. urządzeń do znakowania laserowego, a także dotacje rządowe na zrównoważony rozwój i proekologiczną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. LASIT dokonał istotnych inwestycji w tym zakresie. Dotyczy to przede wszystkim renowacji nowej siedziby, podczas której perspektywa proekologiczna przyświecała dokonywanym wyborom.

 

Nie istnieją ograniczenia co do możliwości lasera ani też ograniczenia w zakresie tego, co LASIT może dokonać przy użyciu lasera.  

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij to