Znakowanie czy grawerowanie? Oto dylemat: trzy kryteria, które pomogą uniknąć błędów

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy podstawowe różnice między znakowaniem a grawerowaniem laserowym, które są często mylone. Podczas znakowania laser topi materiał pod wpływem ciepła i zmienia jego kształt, aby nanieść trwały kod lub znak.

Grawerowanie laserowe natomiast powoduje odparowanie materiału. Wiązka lasera wnika głębiej w powierzchnię i usuwa górne warstwy poprzez ich sublimację, czyli bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy. Dzieje się tak, ponieważ laser uderza w zlokalizowane obszary z dużym natężeniem energii, a tym samym ciepła.

pressofuso-35 Znakowanie czy grawerowanie? Oto dylemat: trzy kryteria, które pomogą uniknąć błędów

Ale co wybrać: znakowanie czy grawerowanie laserowe?

Po wyjaśnieniu różnicy między tymi dwoma procesami, przejdźmy do określenia głównych parametrów, które prowadzą do wyboru jednego z nich:

1

Odporność znakowania

Grawerowanie laserowe pozwala głębiej wniknąć w powierzchnię i jest zalecane w przypadku wszystkich elementów, które mogą ulec zniszczeniu ze względu na warunki panujące w otoczeniu lub które będą poddawane obróbce powierzchni po procesie znakowania, takim jak piaskowanie, śrutowanie, e-powlekanie i obróbka cieplna.

2

Prędkość

Znakowanie laserowe to proces, który zajmuje mniej czasu niż grawerowanie właśnie ze względu na to, że wnika w powierzchnię materiału na mniejszą głębokość. Jeśli część nie jest poddawana szczególnym naprężeniom, tak jak dzieje się na przykład w przypadku części AGD, części elektronicznych, produktów promocyjnych i biżuterii, znakowanie gwarantuje również szybkość i trwałość wyniku, przewyższającą wszystkie podobne technologie.

3

Materiał i jego kompatybilność

Jak już wspomnieliśmy, podczas znakowania materiał jest topiony poprzez modyfikację jego chropowatości, a grawerowanie sublimuje materiał poprzez tworzenie rowków. Aby to zrobić, laser musi mieć wystarczającą moc, żeby odparować materiał w kilka milisekund, a znakowany materiał musi mieć odpowiednią temperaturę sublimacji, więc wykonanie grawerunku nie zawsze jest możliwe.

 

Podczas grawerowania laserowego ważne jest, aby maszyna do znakowania laserowego była wyposażona w odpowiedni system ssący. Firma LASIT zaprojektowała i wyprodukowała taki system, aby zmaksymalizować poziom ochrony, zarówno środowiska, jak i samego lasera.

 

Teraz, po tym, jak uzyskaliśmy pełen obraz parametrów wpływających na wybór jednego lub drugiego procesu, nadszedł czas, aby poznać 10 wskazówek, które pomogą w wyborze dobrego systemu laserowego.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to