Dlaczego znakowanie laserowe jest lepszym rozwiązaniem niż znakowanie mikropunktowe

LASER-MARKING Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego
vil_micropercussione_integrata_3 Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego

Systemy znakowania laserowego i mikropunktowego posiadają pewne cechy wspólne, jednak laser wykazuje wiele zalet w porównaniu do starszej technologii mikropunktowej, do tego stopnia, że jest ona coraz częściej zastępowana przez laser. Chociaż ten ostatni nie mógł być początkowo wykorzystywany do niektórych zastosowań, obecnie jest on w stanie trwale znakować lub grawerować dowolną powierzchnię.

 

Jedna z głównych – najbardziej oczywistych – różnic dotyczy ceny początkowej obydwu technologii. Znakowarka mikropunktowa jest systemem tańszym, jednak w dłuższej perspektywie zwrot z inwestycji w laser jest wyższy. Wystarczy wspomnieć, że średnia żywotność lasera światłowodowego wynosi 100.000 godzin pracy. Ponadto dzięki technologii światłowodowej lasery są znacznie bezpieczniejsze, praktycznie nie wymagając konserwacji.

Omówmy zalety grawerowania laserowego, uwzględniając główne cechy i funkcje obydwu systemów.

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?

Poproś o darmową konsultację. Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.

Funkcja i wymiary znakowania

Znakowanie mikroudarowe polega na użyciu stosunkowo cienkiej końcówki, która uderza w powierzchnię z siłą wystarczającą do pozostawienia nacięcia. W celu zachowania czytelności znakowanie mikroudarowe ograniczają takie czynniki jak czcionka, wymiary i gęstość punktów.

Znakowanie laserowe może osiągać znak o wielkości 15 mikronów, wykorzystywać specjalne wzory i tworzyć nieusuwalny znak o większej wyrazistości. Przy użyciu oprogramowania do znakowania LASIT FlyCAD, czcionkami, grafiką, wymiarami i kolorami można zarządzać łatwo i intuicyjnie. W celu zapewnienia możliwości śledzenia laser może znakować kody DataMatrix o wymiarach 1×1 mm.

software-1024x576 Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego
Marcatura-Colorata-03 Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego

Rodzaje znakowania i grawerowania

Wszechstronność jest jedną z najważniejszych zalet znakowania laserowego w porównaniu ze znakowaniem mikroudarem. Przede wszystkim tym samym laserem możemy znakować zarówno tworzywa sztuczne, jak i metal.

Znakowanie mikroudarowe dysponuje tylko kilkoma opcjami rodzajów znaków: kodami matrycowymi, literami i cyframi. Pozostałe znaki są zbyt skomplikowane lub kompletnie niemożliwe do wykonania (np. znakowanie kodem kreskowym).

W odniesieniu do kolorów są one z oczywistych względów niemożliwe do uzyskania przy użyciu znakowania mikroudarem. Natomiast za pomocą nowoczesnego lasera MOPA dokonaliśmy olbrzymiego postępu w zakresie kolorowego znakowania metali.

Materiały

Jak wspomniano powyżej, obecnie lasery są w stanie znakować na wszystkich metalach, tworzywach sztucznych i materiałach organicznych. Liczne lasery, takie jak UV, frakcyjny CO2 lub zielony, używa się do znakowania delikatnych i kruchych materiałów, w tym szkła, ceramiki lub papieru i kartonu.

Na przykład dla osób pracujących w branży promocyjnej istotna jest wszechstronność zastosowania. Laser jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku różnych gadżetów i elementów.

Łatwość integracji

Laser można z łatwością zintegrować z dowolną linią produkcyjną. Jego wymiary i kształt sprawiają, że idealnie nadaje się do pracy zarówno ze stacją znakującą (tj. wraz z integracją mechaniczną), jak i niezależnie na linii (laser integracyjny).

Niskie koszty konserwacji i wymiany podzespołów wewnętrznych wyróżniają laser na tle systemów mikropunktowych. W tym drugim przypadku igła łatwo ulega zużyciu i dlatego wymaga częstej wymiany. Jest to jeszcze jeden powód, dla którego mówimy, że laser cechuje wyższa stopa zwrotu z inwestycji w długim okresie, co w pełni uzasadnia jego początkowy koszt.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać poradę dotyczącą wyboru lasera przeznaczonego do odpowiednich zastosowań, tutaj znajduje się artykuł, który może Państwa zainteresować.

2-814x1024 Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego
Sample-Tag2 Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego
Produzione Dlaczego wybrać znakowanie laserowe zamiast znakowania mikropunktowego
Precyzja i szybkość

Systemy znakowania laserowego są precyzyjne i cechuje je ogromna elastyczność w zakresie treści, które możemy znakować, jak również kształtów i kolorów. Aspekty mechaniczne znakowania mikroudarowego określają również minimalne i maksymalne wymiary znaku. Oprócz płynnego ruchu na płaszczyźnie XYZ laser jest w stanie objąć duże powierzchnie znakowania bez potrzeby fizycznego przemieszczania się, dzięki czemu jest on znacznie szybszy. Jego plamka jest tak mała, że zapewnia absolutną precyzję w każdym zastosowaniu, zarówno w przypadku logotypów, jak i grafiki i kodów 2D.

Konserwacja

Narzędzia do znakowania mikroudarowego wymagają częstej kalibracji, wymiany części oraz regularnych i gruntownych czynności z zakresu rutynowej konserwacji (np. końcówka igły rylca stale uderza o powierzchnię). Znakowanie laserowe eliminuje 90% problemów wynikających z konserwacji, zapewniając większą precyzję i kontrolę. A jako że energia elektryczna jest jedynym wykorzystywanym zasobem, przeciążenie jest również niewielkie. Kolejnym ważnym aspektem jest zanieczyszczenie hałasem, jakie wywołują systemy mikropunktowe. Lasery są niezwykle ciche i wydajne. Jedyny środek ostrożności, jaki należy zachować w przypadku systemu laserowego, dotyczy klasy bezpieczeństwa, którą omawiamy w tym artykule.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to

Powiązane artykuły

Świat laserów stale się rozwija.

Nie przegap najnowszych wiadomości ze swojej branży.

Skonfiguruj marker

W 5 krokach zdobadz odpowiednia broszure urzadzenia, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom