Rewolucja w tworzywach sztucznych:
laser FLYPEAK do znakowania każdego z nich

Laser FLYPEAK to rewolucyjne rozwiązanie w zakresie znakowania laserowego na tworzywach sztucznych. Jest to system DPSS (diode pumped solid state), który łączy w sobie wysoką moc szczytową ze znacznie krótszym czasem trwania impulsu niż dostępne na rynku lasery półprzewodnikowe, przy zachowaniu niezmienionej średniej mocy: obecnie na rynku nie występuje źródło laserowe o tej samej wydajności.

 

FLYPEAK działa w zakresie od single shot do 100kHz z szerokością impulsu od 2 do 10 ns. Kontrolowanie dopływu ciepła jest kluczowym czynnikiem w osiąganiu wysokiej jakości znakowania laserowego na tworzywach sztucznych: zbyt dużo ciepła może spowodować spaleniznę na krawędziach oznaczenia, pogarszając jakość, a tym samym kontrast – zamiast koloru białego otrzymamy kolor brązowo-żółty.

Impuls lasera FLYPEAK pozostaje zawsze poniżej 10ns dla całego zakresu (przy 20kHz = 3,5ns), co pozwala nam na schłodzenie znakowania w porównaniu z tradycyjnymi laserami nanosekundowymi, w tym światłowodowymi, a tym samym na podniesienie jakości procesu i wyniku.

plastica-03-1 Rewolucja w tworzywach sztucznych: laser FLYPEAK do znakowania każdego z nich

Porównanie FLYPEAK, lasera UV i lasera włóknowego

Moc szczytowa jest 3 razy większa niż w przypadku dostępnych na rynku laserów zielonych i 50 razy większa niż moc lasera włóknowego. Pozwala to utrzymać wiązkę na powierzchni przez tak krótki czas, że ryzyko poparzenia jest zredukowane do 0, przy zachowaniu optymalnego kontrastu i wyrazistości.

Plastica Rewolucja w tworzywach sztucznych: laser FLYPEAK do znakowania każdego z nich
PLASTICA-08-1-1024x853 Rewolucja w tworzywach sztucznych: laser FLYPEAK do znakowania każdego z nich

Chociaż jakość znakowania laserowego nie ulega pogorszeniu, zalety FLYPEAK nad technologią ultrafioletową to głównie:

Średnia żywotność: laser UV ma bardzo wysoką wydajność, ale jego technologia jest niezwykle złożona: ze względu na zużywalny charakter kryształu trzeciej harmonicznej, promieniowanie UV ma ograniczoną żywotność i często wymaga konserwacji. Z kolei laser FLYPEAK nie posiada elementów, które uległyby uszkodzeniu, poza diodą, która gwarantuje około 20 000 godzin pracy. (należy wziąć pod uwagę pracę 24h na dobę, w dużym stopniu zależy ona od mocy i częstotliwości, z jaką laser jest używany.)

Moc szczytowa: moc szczytowa jest bardzo wysoka w porównaniu do UV (150 kW w porównaniu do 2,1 kW). Krótki impuls FLYPEAK (<10ns) minimalizuje efekt termiczny.

Koszt: Bardzo wysoka wydajność UV jest niezwykle kosztowna. Biorąc pod uwagę cenę X lasera UV, laser z zieloną falą o tej samej mocy może kosztować do 30% mniej.

W przypadku lasera włóknowego, widoczną wadą może być nieco wyższa cena FLYPEAK. Jednak biorąc pod uwagę jakość wyników otrzymanych na tworzywach sztucznych i całkowity brak ryzyka oparzeń wynikający z wysokiej mocy szczytowej i ograniczonego czasu, niedogodna cena przestaje mieć aż takie znaczenie. Zalety FLYPEAK są jednak niezwykłe:

  • Dokładność: mniejsza plamka (o około 50%) w porównaniu z laserami na podczerwień, co pozwala na bezproblemowe przeprowadzanie bardziej złożonych i pozbawionych niedoskonałości procesów.
  • Moc szczytowa: moc szczytowa jest bardzo wysoka w porównaniu do laserów światłowodowych (która zwykle osiąga kilka kW).

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to