Znakowanie laserowe na narzędziach

Metalli01 Utensili da Taglio

Branża narzędzi jako jedna z pierwszych w historii zastosowała systemy znakowania laserowego dla kodów identyfikacyjnych, logo, danych dotyczących wymiarów i funkcjonalności.

Ze względu na swoją funkcjonalność znakowanie laserowe nie zmienia narzędzia w najmniejszym stopniu, jest niewyczuwalne i wyraźnie widoczne oraz jest zazwyczaj w kolorze czarnym. Im wyższa jest wartość samego narzędzia, tym bardziej fundamentalnym krokiem staje się sprawdzenie oznakowania.

Narzędzia obejmują niezwykle szeroką gamę produktów: frezy, wiertła, wkłady, ostrza i tarcze, piły taśmowe – to tylko niektóre z zastosowań, w których wyspecjalizowaliśmy się z biegiem lat.

Biorąc pod uwagę, że historia firmy LASIT zaczyna się w latach 90. wraz z partnerem produkującym narzędzia, którym jest ISCAR, możemy powiedzieć, że zdobyliśmy pewne doświadczenie w tej dziedzinie, dysponując 27 różnymi systemami znakowania laserowego wykonanymi do różnych zastosowań w tej rozległej branży.

Jakie metale nadają się do znakowania laserowego narzędzi tokarskich i frezarskich?

Odkryj precyzję, która robi różnicę

Pobierz broszurę, aby szczegółowo zapoznać się z naszymi rozwiązaniami w zakresie przemysłowej technologii laserowej.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.
Marcatura-Utensili-Taglio-01 Utensili da Taglio

Precyzyjne narzędzia: frezy, wiertła i wkładki

Najbardziej odpowiednim laserem do znakowa-nia narzędzi jest aktywny laser światłowodowy. Do znakowania narzędzi stalowych wykorzystuję się głównie metodę tzw. wyżarzania (annealing): Wiązka lasera nagrzewa materiał w konkretnym miejscu, tworząc warstwę tlenku, która w konsekwencji powoduje powstanie niewyczuwalnej w dotyku czerni na powierzchni.
W przypadku węglików lub materiałów powlekanych na ciemno przy odpowiednim doborze parametrów, można uzyskać białe, niewyczuwalne znakowanie o wysokim kontraście.

DataMatrix lub QR-code weryfikacja znakowania

Aby zapewnić identyfikowalność narzędzi, coraz więcej producentów decyduje się znakować narzędzia kodem DataMatrix lub QRcode , które zawierają wszelkie dane funkcjonale np. logo, adres itp.
System wizyjny pozwala nam na wyśrodkowanie znakowania, odczytanie i zweryfikowanie jakości zgodnie z obowiązującymi normami odniesienia.
System wizyjny: w zależności od rozmiaru i geometrii znakowanej części, system wizyjny może być TTL (Through The Lens) lub zamontowany z boku (system boczny).

Ściernice, ostrza i okrągłe dyski

Tego typu narzędzia są bardzo wszechstronne pod względem zastosowania. Mogą być nam naturalne lub powlekaneróżnymi warstwami.
Mogą być na przykład pokryte diamentem- proces niezbędny do zwiększenia ich wydajności cięcia i odporności na zużycie – lub pomalowane inaczej, aby chronić je przed korozją. Wyraźne, trwałe oznakowanie jest wymagane dla tego typu produktów.

 

Najbardziej odpowiednim rodzajem lasera jest nasz FiberFly, laser najnowszej generacji z aktywnym źródłem światłowodowym. Ściernice, ostrza i tarcze mogą być bardzo różnych rozmiarów. LASIT opracował specjalne rozwiązania ułatwiające ich obsługę i znakowanie.

 

Ten sam system może oznaczać ostrza i tarcze o wymiarach od 50 do 600mm. Aby zwiększyć produktywność, możliwe jest automatyczne znakowanie dziesiątek części jednocześnie przy użyciu systemów paletyzowanych. Aby ułatwić obsługę dużych ostrzy, stworzyliśmy systemy z ładowaniem zewnętrznym i stołami kulowymi dla ostrza przesuwającego się wewnątrz przestrzeni znakującej.

Lamarotante-1 Utensili da Taglio
Nasze produkty

Jest najlepiej sprzedającym się w swojej kategorii ze względu na korzystną cenę i dużą wszechstronność, zarówno pod względem znakowania elementów, jak i integracji.

Idealny dla tych, którzy muszą znakować od 350 elementów i więcej dziennie i wymagają mikrometrycznej precyzji, którą gwarantuje przez sztywność swojej konstrukcji.

Jest najlepiej sprzedającym się w swojej kategorii ze względu na korzystną cenę i dużą wszechstronność, zarówno pod względem znakowania elementów, jak i integracji.

Nasze zalety

Jeden dostawca

Bez pośredników, od projektu do wdrożenia

Interfejs

Protokoły PROFIBUS, PROFINET i PROFIsafe

Integracja

Integracje z systemami MES/ERP

Przemysł 4.0

Interakcja z biznesową bazą danych dla przemysłu 4.0

Systemy wizyjne

Automatyczne centrowanie, weryfikacja i stopniowanie kodu 2D, rozpoznawanie OCR

Systemy znakowania laserowego

Do każdego zastosowania i integracji w łańcuchach produkcyjnych