Laserowe znakowanie metali

CopertinaImmagini-PagMetalli-1 Metale

Czy potrzebujesz znakować na metalach?
Laser znakuje wszystkie metale

Metal jest z pewnością materiałem, na którym laser najlepiej działa i na którym łatwiej uzyskać zróżnicowane wyniki znakowania stali.

Znakowanie i grawerowanie laserowe na metalach gwarantuje precyzyjny i wyraźny efekt.
Znakowarki laserowe to także narzędzia, dzięki którym można zoptymalizować czas produkcji. Na poziomie przemysłowym nie istnieje bardziej wydajna technologia od laserów. Znakowanie laserowe stali jest procesem bezkontaktowym, który nie wymaga żadnej szczególnej wcześniejszej ani późniejszej interwencji.

Dzięki znakowaniu laserowemu element metalowy nie jest uszkodzony, a uzyskany efekt jest również odporny na kwasy i inne żrące chemikalia.

Znakowanie laserowe stali nierdzewnej

Znakowanie laserowe na stali i stali nierdzewnej jest stosowane zarówno jako metoda identyfikowalności, jak i do estetycznego znakowania logo i grafiki.
Laser gwarantuje trwałe oznaczenia, które z upływem czasu nie tracą na jakości. Niezależnie od tego, czy używamy tradycyjnego lasera światłowodowego, czy jego wariantów MOPA i Picosecond, mamy gwarancję uzyskania oznaczeń o wysokim kontraście.

Laserowe znakowanie stali to również narzędzie, które coraz częściej znajduje zastosowanie w świecie AGD i baterii. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich latach osiągnął bardzo wysoki poziom estetycznej precyzji i wysokiej odporności na czynniki korozyjne, na działanie których te produkty są narażone

Marcatura-Annealing-Acciaio Metale
annealing Metale

Laser światłowodowy i laser MOPA

Najbardziej odpowiednią technologią laserową do znakowania laserowego stali jest laser światłowodowy. Idealnie nadaje się do znakowania laserowego, mikroobróbki i cięcia wszystkich metali i stopów. Jest odpowiedni również do metali malowanych, czy poddanych obróbce powierzchniowej takich jak anodowane aluminium. Laser światłowodowy stosowany jest zarówno w wersji standardowej, jak i w wersji MOPA, czyli ze zmiennym impulsem, co pozwala na uzyskanie znacznych korzyści pod względem wszechstronności i jakości.
Laser MOPA ma te same zalety co tradycyjny światłowód, a mianowicie:

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?

Pobierz katalog i poproś o darmową konsultację z naszym ekspertem.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.

      Ponadto ma wiele zalet zarówno pod względem znakowania laserowego stali i tworzyw sztucznych. Laser MOPA może wykonywać kolorowe oznaczenia na stali i czarne oznaczenia na anodowanym aluminium.

      Znakowanie laserowe jest mniej podatne na korozję (z powodu ograniczonego dopływu ciepła). Krawędzie grawerowania laserowego mają mniej śladów przypalenia.

      Laser jest w stanie sprostać wymaganiom co do jakości w przemyśle motoryzacyjnym, wydajności w branży hydraulicznej, estetyki sprzętu gospodarstwa domowego i bezpieczeństwa w branży medycznej.

      Należy jednak wspomnieć, że w przypadku znakowania aluminium naturalnego lub odlewów ciśnieniowych, do uzyskania wysokiej jakości grawerunku wystarczy tradycyjny laser światłowodowy.
      Marcatura-Colorata-03 Metale

      Procesy laserowe

      Procesy stosowane na metalach są różne, są to w szczególności: znakowanie laserowe powierzchni, głębokie grawerowanie laserem i wyżarzanie.
      Znakowanie laserowe powierzchni
      W ten sposób wykonywane jest znakowanie laserowe o głębokości kilku setnych milimetra. W wiązce lasera zbiera się mniej energii niż w przypadku grawerowania laserowego, a operacja jest szybsza, ponieważ głębokość znakowania jest mniejsza. W tym procesie w wyniku kontaktu powierzchnia materiału jest rozpuszczana poprzez modyfikację jego chropowatości.
      Głębokie grawerowanie laserem
      Znakowanie laserowe stali tworzy rowki, a podczas grawerowania laser jest na tyle silny, aby odparować materiał w ciągu kilku milisekund, tworząc w ten sposób trwałe oznaczenie. Grawerowanie ma wyższy stopień oporu. Dlatego jest zalecane, gdy znakowany element poddawany jest obciążeniom poprocesowym (takim jak piaskowanie odlewów ciśnieniowych).
      Wyżarzanie
      Podczas wyżarzania znakowanie laserowe stali utlenia powierzchnię poprzez miejscowe nagrzewanie. Warstwa tlenku jest zwykle czarna, ale jej odcień zależy od temperatury nagrzanej warstwy. Podczas czernienia powierzchnia materiału pozostaje jednolita, ponieważ znakowanie nie polega na usuwaniu, a na podgrzaniu. Kolor osiąga głębokość od 20 do 30 µm.
      Które metale nadają się do znakowania laserowego?
      Najpopularniejsze metale, na których wykonuje się znakowanie laserowe, to:
      pressofuso-36 Metale
      Dlaczego warto znakować laserem
      Metal jest najczęściej znakowanym laserowo materiałem. Cały łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej składa się głównie z produktów metalowych. Również w branży hydraulicznej i medycznej wiele elementów jest wykonanych z metalu. Możliwość identyfikacji jest wymaganiem, które jest najczęściej spełniane za pomocą znakowania laserowego. W tym celu wymagane jest nanoszenie kodów identyfikacyjnych, częściej QRcode oraz DataMatrix. Markery laserowe LASIT z autorskim oprogramowaniem FlyCAD są w stanie tworzyć kody z niezwykłą wszechstronnością. Oprogramowanie jest proste w obsłudze i umożliwia automatyczne zarządzanie danymi poprzez bezpośrednie połączenie z systemem MES-ERP klienta. Istnieje również możliwość zintegrowania systemu wizyjnego do weryfikacji i stopniowania oznaczonych kodów wewnątrz markerów laserowych LASIT. Wysoki poziom automatyzacji i doświadczenie umożliwiają identyfikację produktów w obrębie jednej stacji łańcucha produkcji.
      Znakowanie laserowe czy grawerowanie?
      Jaka jest różnica
      Wszystkie metody znakowania lub grawerowania laserowego mają jedną wspólną cechę: wiązka lasera jest pulsacyjna i uwalnia energię w określonych odstępach czasu. To, co się zmienia, to prędkość i odstępy między liniami, które określają odległość między jednym impulsem a drugim. Podczas znakowania laser topi materiał pod wpływem ciepła i zmienia jego kształt, aby nanieść trwały kod lub znak. Grawerowanie laserowe natomiast powoduje odparowanie materiału. Wiązka lasera wnika głębiej w powierzchnię i usuwa górne warstwy poprzez ich sublimację, czyli bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy. Dla wielu osób różnica ta nie jest oczywista, ale dla ekspertów w dziedzinie znakowania laserowego jest ważna.
      Codici2d-dmx1-1 Metale
      Grawerowanie laserowe
      campione-mopa-04 Metale
      Znakowanie laserowe

      Skonfiguruj marker

      W 5 krokach zdobadz odpowiednia broszure urzadzenia, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom