Grawerowanie laserowe na elementach odlewanych ciśnieniowo

Foundry-Industry Fonderia
Jeszcze kilka lat temu grawerowania laserowe na surowym elemencie, gdy tylko wyszedł z formy, było niemożliwe ze względu na degradację jakościową spowodowaną kolejnymi obróbkami, w szczególności w przypadku kodów Datamatrix. Jednak obecnie, dzięki wydajniejszym laserom światłowodowym i badaniom technicznym w zakresie optymalnych parametrów, jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom producentów i umożliwić pełną identyfikowalność poprzez znakowanie elementów bezpośrednio po wyjściu z formy. W ten sposób możemy zagwarantować czytelność kodu Datamatrix nawet po inwazyjnych procesach, takich jak piaskowanie czy śrutowanie.

Firma LASIT opracowała różne rozwiązania, zarówno w zakresie samodzielnych systemów, jak i automatyzacji poprzez integrację lasera z linią, w tym 24 systemy w ciągu ostatnich 10 lat, które umożliwiają załadunek/rozładunek w czasie pracy maszyny oraz 5 specjalnych stanowisk przeznaczonych do integracji ze zrobotyzowanymi wyspami, których główną zaletą jest produktywność wynikająca ze współpracy z robotem.

Oprogramowanie spełniające indywidualne potrzeby

AAM-1024x794 Fonderia

Autofocus

AutoFocus-1024x609 Fonderia

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?

Pobierz katalog i poproś o darmową konsultację z naszym ekspertem.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności

Znakowanie laserowe elementów odlewanych — 5 wskazówek w 5 minut

Nasze rozwiązania w zakresie elementów odlewanych ciśnieniowo

TowerShuttle
Ładowanie nigdy nie było łatwiejsze – robot ustawia skrzynię mechanizmu różnicowego, a wózek przenosi ją do kabiny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

RoboCel
Znakowanie laserowe elementów odlewanych ciśnieniowo za pomocą robotów: rekordowe pod względem wielkości i wydajności urządzenie do znakowania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

FlySwap
Czas działania przy pracy maszyny to nie tylko stół obrotowy: firma LASIT sprawiła, że jest on skośny, co umożliwia znakowanie i sprawdzanie elementów odlewanych ciśnieniowo.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

FlyPress
Dwa procesy na jednej stacji: podwojona wydajność dla producentów turbosprężarek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Grawerowanie laserowe przed piaskowaniem

  Analizując procesy, jakim poddawany jest element odlewany ciśnieniowo, najciekawsze z nich to z pewnością piaskowanie i śrutowanie, niezbędne w cyklu obróbki, ale też bardzo inwazyjne, do tego stopnia, że powstaje ryzyko obniżenia jakości (a zatem czytelności) kodu DataMatrix.

   

  Firma LASIT opracowała strategię, która zapobiega utracie czytelności kodu DataMatrix po różnych procesach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu głębokiego grawerowania o określonych parametrach i dedykowanej geometrii zaprojektowanej specjalnie do elementów odlewanych ciśnieniowo. Najczęściej używane lasery to lasery o dużych mocach tj. 100W, 200W lub 300W, które również gwarantują niezwykłą szybkość procesu.

  UP Fonderia
  DOWN Fonderia
  Articolo-Pressofusi-ABB-02-1024x589 Fonderia
  Articolo-Pressofusi-ABB-05-1024x486 Fonderia
  Cuore-Robotico-04-1024x469 Fonderia
  System zintegrowany z robotem

  LASIT jest ekspertem w tworzeniu niestandardowych systemów grawerowania laserowego, które spełniają potrzeby klientów. Wykonaliśmy wiele złożonych projektów i zintegrowanych rozwiązań. Celem nie jest sprzedaż produktu, ale znalezienie rozwiązania prawdziwego problemu.

   

  Kierując się tą zasadą z biegiem lat wyróżniliśmy się dużą wydajnością automatyzacji i wszechstronnością. Szczególnie w przypadku elementów odlewanych ciśnieniowo wyspecjalizowaliśmy się w produkcji zintegrowanych systemów.

   

  Ważnym przypadkiem była komórka znakująca do bloków silnika. Laserowe urządzenie do grawerki laserowej składa się z komórki z trzema wejściami. Każde wejście jest wyposażone w wózek, z którego ładowany jest element przeznaczony do oznaczenia.

   

  Środkiem systemu jest sześcioosiowy robot ABB, który osiąga każde położenie. W ten sposób odlew ciśnieniowy może w dowolny sposób dotrzeć do kabiny znakującej. Niezależnie od tego, jak jest ustawiony, laser zaznaczy go we właściwej pozycji.

   

  Dzieje się tak dzięki systemowi skanowania 3D. System ten sprawdza kształt odlewanego elementu i jego położenie na wózku.

  System wizyjny składa się z kamery zintegrowanej z głowicą znakującą. Kamera identyfikuje odlew ciśnieniowy, położenie oznaczenia i obszar do oznaczenia. W tym momencie marker laserowy może wygrawerować kod.

   

  Gdy odlewany element wchodzi do komórki, robot ustawia system 3D w celu całkowitego zeskanowania. Rezultatem jest pełne zdjęcie 3D elementu, które pozwala nam jednoznacznie go zidentyfikować w bazie danych urządzenia grawerowania laserowego.

   

  W tym momencie oprogramowanie instruuje robota, aby osiągnął pożądane położenie znakowania, niezależnie od ustawienia elementu na płaszczyźnie. Jednocześnie układ oznaczenia przesyłany jest do lasera, aktualizując zawartość DataMatrix o dane pobrane z systemu fabrycznego klienta. Na chwilę przed rozpoczęciem grawerowania laserowy system pomiarowy koryguje położenie robota, aby zapewnić skupienie lasera.

  Ten niezwykły system oczywiście wykonuje również odczyt i stopniowanie nanoszonego kodu. Operator widzi rezultat bezpośrednio na monitorze. Może wtedy przenieść zaznaczony odlew i ponownie rozpocząć cykl bez marnowania czasu.

   

  W kabinie zainstalowana jest kamera pełniąca funkcję kontrolną. Rejestruje wszystkie działania w celu zweryfikowania przyczyn nieprawidłowego działania.

  Znakowanie laserowe w czasie działania maszyny za pomocą robotów

  Innym ciekawym rozwiązaniem opracowanym przez LASIT do grawerowania laserem odlewów ciśnieniowych jest FlySwap. Ten system laserowy jest przeznaczony do współpracy z robotem ładującym duże elementy. Podwójna stacja załadowcza nie posiada stołu obrotowego. Została opracowana, aby ułatwić ładowanie i pozycjonowanie przez ramię mechaniczne od góry.

   

  Górne drzwi są pneumatyczne i wolne od przeszkód. Powierzchnia o wymiarach 580×330 mm jest przeznaczona do dużych odlewów ciśnieniowych i do pozycjonowania szablonów.

   

  Ważna jest obecność czujnika odległości. Dzięki temu grawer laserowy może korygować mikro odległości ogniskowania wynikłe z niedokładności drukowania odlewu. W ten sposób laserowe urządzenie do znakowania zawsze gwarantuje optymalny wynik.

  Nasze zalety

  Jeden dostawca

  Bez pośredników, od projektu do wdrożenia

  Interfejs

  Protokoły PROFIBUS, PROFINET i PROFIsafe

  Integracja

  Integracje z systemami MES/ERP

  Przemysł 4.0

  Interakcja z biznesową bazą danych dla przemysłu 4.0

  Systemy wizyjne

  Automatyczne centrowanie, weryfikacja i stopniowanie kodu 2D, rozpoznawanie OCR

  Systemy znakowania laserowego

  Do każdego zastosowania i integracji w łańcuchach produkcyjnych