Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS

Polaris-01 Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS

Od 2017 roku firma LASIT jest zaangażowana w projekt badawczo-rozwojowy w zakresie znakowania laserowego części w branży AGD i pomaga firmom takim jak BSH, Whirpool, Electrolux, Arçelik i Daewoo Electronics zdobywać uznanie klientów na całym świecie.

Znakowanie laserowe to jedyna technologia, która gwarantuje trwałość wyniku, a im bardziej staje się to oczywiste, tym więcej dużych graczy uważa laser za najlepszą metodę do nanoszenia kodów, logo, tekstów i numerów na swoich częściach.

Precyzja lasera odgrywa fundamentalną rolę: mały rozmiar plamki pozwala wykonywać również złożone oznaczenia mikroskopijnych rozmiarów i z wieloma szczegółami, na poziomie doskonałości, który jest nieosiągalny dla innych systemów.

Thumbs-Polaris-ProdottiCustom Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS

Poproś o bezpłatną konsultację online

Jeden z naszych ekspertów odpowie na pytania i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności
Polaris-03-1-1 Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS

Zakrzywione i nieregularne powierzchnie: rozwiązanie laserowe LASIT

Branża AGD charakteryzuje się szeroką gamą produktów, które z kolei składają się z elementów o nieregularnych i złożonych kształtach oraz dużych wymiarach, co sprawia, że tworzenie wszechstronnych systemów i rozwijanie technologii potrzebnych do ich znakowania jest trudne.

 

W ten sposób firma LASIT uruchomiła projekt POLARIS, najpierw dokładnie badając potrzeby sektora, a następnie przystępując do rozwoju i budowy linii markerów laserowych zdolnych do sprostania głównym problemom.

 • Nieregularność powierzchni elementów, takich jak fronty pralek i zmywarek, w których różne punkty do znakowania znajdują się w różnych odległościach od głowicy lasera, powoduje duże ryzyko zepsucia znakowania i uzyskania niedoskonałego wyniku.
 • Kontrast oznaczenia i koloru stanowiący konkurencję dla tampodruku, który wykorzystuje atramenty w dowolnym kolorze;
 • Wydajność, czyli stworzenie prototypu nadającego się do masowych łańcuchów produkcyjnych, szybciej zarządzającego większą liczbą sztuk
 

Znakowanie laserowe na nieregularnych elementach

Problem nierówności powierzchni części rozwiązano za pomocą:

 

 1. Skanera 3D, który jest w stanie automatycznie wykryć geometrię elementu;
 2. Dostosowanego oprogramowania ze złożonym algorytmem, który pozwala przetworzyć plik 3D wykryty przez skaner i automatycznie przesłać go do FlyCAD (2D);
 3. Głowicy trójosiowej, za pomocą której możemy automatycznie regulować odległość ogniskowania. Soczewki obiektywu ponownie rysują wiązkę Gaussa utworzoną przez dynamicznie rozszerzającą się soczewkę na płaszczyźnie docelowej, a jej ruch za pomocą przenośnika liniowego zmienia odległość płaszczyzny ogniskowania (a tym samym dynamiczne ogniskowanie), pozwalając w ten sposób uzyskać idealnie proste linie nawet na zakrzywionych powierzchniach.
Polaris-04 Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS
Immagine1-1024x356-1 Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS

Jakość i kontrast znakowania

Jakość znakowania laserowego stanowiła kolejne wielkie wyzwanie w realizacji projektu POLARIS. Tak naprawdę, choć byliśmy pewni, że najlepszym laserem do ABS i PMMA jest laser 355 nm, musieliśmy przeprowadzić liczne testy, aby w rezultacie dojść do wniosku, że najlepszym wyborem jest UV i móc następnie znaleźć idealne parametry.
Wydajność systemu znakowania laserowego POLARIS

Aby zapewnić jak największą wydajność systemu znakowania laserowego, wyposażyliśmy go w:

 

 1. osie XY 900×450 mm: biorąc pod uwagę tylko obszar oznaczania ogniskowej 380 mm, nie moglibyśmy nanieść znakowania nawet na przód pralki (ok. 600mm). Za pomocą osi o takiej długości możemy oznaczyć nie tylko cały przód, ale także umieścić dwie sztuki na powierzchni roboczej. Oczywiście, jeśli części mają mniejsze wymiary, można umieścić ich więcej.
 2. Stół obrotowy z mechaniczną krzywką: dzięki możliwości znakowania w czasie działania maszyny operator (lub robot) może załadować drugą część do oznakowania, podczas gdy pierwsza znajduje się w kabinie, aby zakończyć swój cykl.
tampografia Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS
LASER a druk tamponowy
Przyjrzyjmy się alternatywnemu rozwiązaniu dla lasera, które jest obecnie najczęściej wykorzystywane w branży AGD, a mianowicie tampodrukowi. Technika ta polega na zastosowaniu miękkiej i elastycznej podkładki (zwykle silikonowej), przez którą warstwa nieusuwalnego tuszu jest przenoszona z grawerowanej blachy stalowej lub fotopolimerowej (klisza tampodruku) na powierzchnię nośnika.
W porównaniu do tampodruku zalety lasera przemysłowego są oczywiste
 • Oszczędność: farby do tampodruku należy stale wymieniać, a odpady utylizować. W przypadku łańcucha o wysokiej wydajności wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Laser UV dzięki 25 000 godzin bezobsługowej pracy, a nie tylko uruchomienia, pozwala uniknąć tego problemu.
 • Ekologia: laser to najlepsza technologia z punktu widzenia bezpieczeństwa środowiska. Zero odpadów oznacza również mniej substancji chemicznych i niebezpiecznych i jednocześnie, z racji tego, że laser jest technologią DPM (Direct Part Marking), nie wykorzystujemy w naszym produkcie dodatkowego papieru ani elementów z tworzyw sztucznych.
 • Dynamika danych: znakowanie laserowe pozwala na zarządzanie dynamiką danych poprzez oprogramowanie, automatyczne generowanie numerów seryjnych i sekwencji.
 • Trwałość: wydruki i etykiety z czasem ulegają zniszczeniu, a kody lub teksty nie są już widoczne, co może spowodować szkody zarówno pod względem produktywności, jak i wizerunku firmy.
Immagine-marcatura-elettrodomestici Znakowanie laserowe wkracza także w branżę AGD – projekt POLARIS

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to

Condividi su facebook
Condividi su linkedin
Condividi su whatsapp
Powiązane artykuły