Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady

Technologia lasera światłowodowego znajduje coraz więcej zastosowań i są powody, by sądzić, że w przyszłości będziemy coraz częściej o niej słyszeć: powstała głównie do znakowania laserowego w branży medycznej i AGD, w szczególności do urządzeń służących do gotowania, a obecnie rozprzestrzeniła się na dużą skalę wśród wszystkich producentów, którzy potrzebują wykonać znakowanie z zachowaniem wysokich standardów jakości i dla których budżet odgrywa drugorzędną rolę. W przypadku producentów urządzeń medycznych laser pikosekundowy zapewnia czarne znakowanie bez odbić, które jest odporne na cykle pasywacji cytrynianem i azotem (znakowanie wykonane tradycyjnym laserem światłowodowym nie przeszłoby drugiego testu). W przypadku części służących do gotowania znakowanie wykonane laserem pikosekundowym doskonale wytrzymuje testy chemiczne i na ścieranie.

Ale jakie są zalety, które sprawiają, że jest on lepszy od innych laserów?

Zacznijmy od stwierdzenia, że nie wszyscy producenci systemów laserowych już przyjęli tę technologię, której firma LASIT jest z pewnością prekursorem. Główne zalety komponentów, na których go przetestowaliśmy, to:

Medicale Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady
ManopolaForno Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?

Poproś o darmową konsultację. Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.
PICOSECONDO-SCHEMA Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady

Bardzo krótki czas trwania impulsu umożliwia pikosekundowe znakowanie na materiałach, na których zawodzą tradycyjne nanosekundowe lasery na podczerwień, tak jak w przypadku na przykład mikroobróbki na szkle.

Jego prawie zimna ablacja sprawia, że nadaje się również do wielu różnych materiałów i zastosowań, praktycznie nie dopuszczając do doprowadzania ciepła do elementu. Wystarczy pomyśleć o wszystkich tych procesach, w których zmiana termiczna materiału nie pozwala na obróbkę laserową, na przykład w przemyśle lotniczym.

Cechy techniczne wysokiej wydajności znakowania laserem pikosekundowym

Oprócz jakości, która jest natychmiast zauważalna, kolejną zaletą lasera pikosekundowego jest jego długotrwałość: mówimy o przeciętnej żywotności wynoszącej 100 000 godzin pracy (nie włączenia) i o maszynie, która prawie nie wymaga konserwacji. Jeśli chodzi o właściwości techniczne, które pozwalają mu osiągnąć tak wysoką wydajność, są to:

Właściwości techniczne Zalety
Bardzo krótki czas trwania impulsu (2 ps), który pozwala osiągnąć moc szczytową wynoszącą 10 MW

Możliwość przeprowadzenia procesów, których nie można by wykonać za pomocą tradycyjnego lasera na podczerwień, takich jak kontrastowe czarne znakowanie i mikroobróbka na różnych materiałach.
Szeroki zakres częstotliwości (od 50 kHz do 2000 kHz, podczas gdy zwykle pracujemy z częstotliwościami od 500 do 1000 kHz).

Większa prędkość wykonywania.
Długość fali wynosząca 1030 nm, nieco mniejsza niż tradycyjna, która wynosi 1064 nm.

Zwiększona kompatybilność z materiałami
Wysoka jakość wiązki (M2=1,2).

Mniejsza plama, a zatem większa gęstość energii
Chłodzenie wodą za pomocą agregatu chłodniczego.

Maksymalna stabilność systemu w czasie.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to

Powiązane artykuły

Świat laserów stale się rozwija.

Nie przegap najnowszych wiadomości ze swojej branży.

Skonfiguruj marker

W 5 krokach zdobadz odpowiednia broszure urzadzenia, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom