Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Plastiche-RETEDISPLAY- Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Lasery znakujące mogą dokonywać bardzo kontrastowej, szybkiej obróbki prawie wszystkich tworzyw sztucznych i żywic.

Tradycyjny laser światłowodowy (na podczerwień) umożliwia znakowanie szerokiej gamy elementów. Jeśli uwzględnimy wersję MOPA – czyli zmiennym impulsem – ilość i rodzaj możliwej obróbki laserowej znacznie wzrasta. Mniej powszechne są markery laserowe UV i CO2, mimo że pracują bardzo wydajnie na tego typu materiałach.


Wraz z nadejściem technologii laserowej FlyPeak, łączącej wysoką moc szczytową z krótkim czasem trwania impulsu, nastąpił całkowity przełom w dziedzinie znakowania laserowego.

Wszystkie nowoczesne lasery omówimy szczegółowo w końcowej części artykułu. Firma LASIT zdobyła duże doświadczenie w ustawianiu parametrów i testowania znakowania z wykorzystaniem różnorodnych elementów źródłowych. Przed przystąpieniem do znakowania elementu z tworzywa sztucznego zawsze zalecane jest przeprowadzenie testów znakowania w laboratoriach LASIT. Powodem jest fakt, iż laser w różny sposób reaguje na związki chemiczne, pigmenty i wszelkie dodatki, wpływające na efekt znakowania.

Standardowy laser światłowodowy umożliwia wykonywanie najczęstszych (i najbardziej zlecanych) procesów, takich jak: tonowanie, karbonizacja lub rozszerzanie materiału.
Campionatura01 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?
Poproś o darmową konsultację.

Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności

Procesy znakowania laserowego na materiałach z tworzyw sztucznych

SchiumaturaNew Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Rozszerzanie wiązki laserowej

Rozszerzanie to proces znakowania laserowego, wykorzystującego topienie się powierzchni plastiku. Materiał doprowadzony do temperatury wrzenia topi się. Kolejna faza – schładzanie – przebiega bardzo szybko. Zgazowane i odparowane bąbelki znajdują się w warstwie wierzchniej materiału bazowego i tworzą białawe wybrzuszenia. Daje to wyczuwalny, wypukły efekt znakowania. Efekt wizualny jest najmocniejszy w przypadku ciemnego materiału bazowego. Tu laser pracuje ze zmniejszoną mocą, ale czas trwania impulsów jest bardzo długi. Proces ten można zastosować w odniesieniu do wszystkich polimerów, których skład odpowiada za ostateczny kolor: jasny lub ciemny.

Karbonizacja

Karbonizacja umożliwia tworzenie silnych kontrastów na powierzchniach błyszczących. Podczas tego procesu laser nagrzewa powierzchnię materiału (do minimum 100°C), powodując wydzielanie tlenu, wodoru lub obu tych gazów. W rezultacie powstaje ciemny obszar o wysokim stężeniu węgla.


Podczas karbonizacji laser pracuje z energią niższą niż średnia. Ma to związek z dłuższym czasem znakowania niż w przypadku innych procesów. Karbonizację można stosować w odniesieniu do polimerów lub biopolimerów, na przykład materiałów organicznych takich jak drewno i skóra. Używany głównie do przyciemniania, na już ciemnych komponentach nie zapewnia maksymalnego kontrastu.

Carbonizzazione-Plastica Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych
Viraggio-Plastiche Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Zmiana koloru lub tonowanie

Znakowanie laserowe, obejmujące proces zmiany koloru, to w zasadzie proces elektryczny, który zmienia uporządkowanie makrocząsteczek (zmienia ich kierunek). W tym przypadku materiał „ulega dylatacji”, częściowo się rozszerzając. Nie odbywa się usuwanie ani przemieszczanie materiału. Pierwiastki „pigmentowe” w materiale podstawowym zawsze zawierają jony metali. Promieniowanie laserowe zmienia strukturę krystaliczną jonów i poziom uwodnienia kryształów. W konsekwencji skład samej substancji ulega przemianie chemicznej, powodując zmianę koloru z powodu większej intensywności pigmentu. W odróżnieniu od poprzednich procesów częstotliwość lasera jest maksymalna. Zmniejsza się energia każdego impulsu. Ma to na celu uniknięcie nadmiernego rozszerzania się materiału lub usuwania części powierzchni. Wszystkie polimery z tworzyw sztucznych mogą być poddawane procesowi zmiany koloru. W większości przypadków kierunek zmiany koloru następuje w stronę koloru ciemniejszego, rzadko uzyskuje się efekt świetlny.

Usuwanie

Usuwanie jest stosowane na wielowarstwowych elementach z tworzyw sztucznych (laminatach). Zgodnie z nazwą, proces ten składa się z usunięcia warstw powierzchniowych materiału bazowego. Różnica kolorów między różnymi warstwami tworzy kontrasty kolorystyczne. Ten kontrast kolorów jest wykorzystywany do tworzenia podświetlanych elementów samochodów.

 

Wszystkie elementy Night&Day w samochodach powstają poprzez usunięcie wierzchniej warstwy tworzywa sztucznego.

AdobeStock_310036380 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Zalety lasera

Tubicino-medico1 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych
ODPORNOŚĆ

W przeciwieństwie do innych technologii, znakowanie laserowe jest nieusuwalne i odporne na zużywanie, na wysokie temperatury i kwasy. W przypadku nanoszenia kodów ma to zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania identyfikowalności elementu wraz z upływem czasu. W przypadku znakowania logotypów lub grafiki zwiększa to rozpoznawalność i jakość marki.

OSZCZĘDNOŚĆ
EKOLOGIA

Brak trudnych do usunięcia toksycznych chemikaliów również przyczynia się do ochrony środowiska: do powietrza i wody nie dostają się niebezpieczne płyny i gazy.

PRĘDKOŚĆ
PRECYZJA

Znakowanie laserowe umożliwia tworzenie nawet najcieńszych i najbardziej szczegółowych kształtów geometrycznych z optymalną precyzją.

5656456 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych
64565 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych
WSZECHSTRONNOŚĆ
OBRÓBKA BEZKONTAKTOWA
INTEGRACJA Z SYSTEMAMI FABRYCZNYMI

Marker laserowy jest w stanie łączyć się z systemami fabrycznymi poprzez automatyczne generowanie progresywnych kodów i numerów seryjnych oraz realizować obróbkę w trybie ciągłym.

Nasze lasery
Laser światłowodowy
foto-campioni-205 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Do obróbki laserowej najczęściej wykorzystywane są długości fal promieniowania podczerwonego (IR, Infrared). Taki laser jest zdecydowanie najczęściej używany w przemyśle do zastosowań związanych ze znakowaniem. W latach 2006-2007 zastąpił on laser diodowy i stał się niekwestionowanym liderem rynku.

Laser MOPA
ABS-BIANCO-1024x633 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Znakowarka laserowa MOPA jest w stanie znakować materiały z tworzyw sztucznych z zachowaniem czytelności i wysokiego kontrastu. Zmienny impuls gwarantuje optymalne wyniki i uproszczone zarządzanie znakowaniem. Wykonuje pracę szybciej niż tradycyjny laser światłowodowy.

Laser FlyPEAK
tag02 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

FLYPEAK łączy wysoką moc szczytową z bardzo krótkim czasem trwania impulsu w porównaniu do innych laserów w swojej klasie. Ten marker laserowy znakuje „na zimno”. Gwarantuje brak przypaleń i wysoką jakość kontrastu: dzięki działaniu w zakresie od pojedynczego strzału do impulsu 100 kHz o szerokości od 2 do 10 ns.

Laser UV
UVCampione-01 Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Laser ultrafioletowy Fly UV jest używany do znakowania materiałów delikatnych. Fly UV barwi powierzchnię produktu za pomocą procesu fotochemicznego. Ciepło wytwarzane podczas znakowania jest ograniczone w stopniu gwarantującym nieuszkadzanie elementu.

Laser CO2
co2-campione Procesy znakowania laserowego na powierzchniach z tworzyw sztucznych

Model FlyCO2 jest idealnym markerem laserowym do tworzyw sztucznych i jest wybierany do znakowania większości materiałów organicznych, których inne lasery nie mogą znakować. Markery laserowe CO2 mają moc od 10 W do 70W, są chłodzone powietrzem lub wodą.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to

Condividi su facebook
Condividi su linkedin
Condividi su whatsapp

Powiązane artykuły

Świat laserów stale się rozwija.

Nie przegap najnowszych wiadomości ze swojej branży.