Procesy znakowania laserowego na powierzchniach metalowych

Lasery do znakowania wykonują obróbkę o wysokim kontraście i z dużą prędkością na wszystkich rodzajach powierzchni metalowych, nawet jeśli zostały one poddane obróbce poprodukcyjnej lub przeszły inwazyjne interwencje (zob. Piaskowanie elementów odlewanych). Oznaczenie, o którym mówimy, jest również określane jako DPM (tj. direct part marking), ponieważ jest wykonywane bezpośrednio na podzespole, bez stosowania etykiet lub tabliczek.

Laser włóknowy ponad dziesięć lat temu doprowadził do prawdziwej rewolucji w świecie znakowania laserowego. Jest bardziej wytrzymały i wydajny niż laser diodowy, a jego oczekiwana żywotność wynosi do 100 000 godzin przy pełnej eksploatacji.

Ten laser jest najczęściej używany w przemyśle i osiąga optymalne wyniki w znakowaniu metali w 90% przypadków.

Również w porównaniu z innymi technologiami stemplowania i pisania, znakowanie laserowe jest najbardziej rozpowszechnione w świecie przemysłu. W poniższej tabeli porównujemy różne technologie, z czego wynika, iż laser okazuje się być rozwiązaniem zapewniającym najwyższą wydajność.

CopertinaImmagini-PagMetalli-1 Procesy znakowania laserowego na metalach
Stempel Etykieta INKJET Marker laserowy
TRWAŁOŚĆ W CZASIE

2

3

3

5

MNIEJ ODPADÓW PRODUKCYJNYCH

1

3

3

5

ZNAKOWANIE NA NIERÓWNYCH POWIERZCHNIACH

2

2

3

3

ELASTYCZNOŚĆ POD WZGLĘDEM ZMIANY DANYCH

1

3

5

5

ELASTYCZNOŚĆ W ZAKRESIE ZMIANY MATERIAŁU

3

3

3

2

KOSZT POCZĄTKOWY

5

3

2

2

KOSZTY OPERACYJNE

2

1

2

5

Wykonanie testów znakowania w laboratoriach LASIT zaleca się w przypadku zamiaru oznakowania konkretnego elementu metalowego poddanego wcześniej obróbce lub w odniesieniu do którego wymagana jest konkretna obróbka. W laboratorium jesteśmy w stanie sprawdzić czas cyklu znakowania i jakość naniesionych kodów pod względem czytelności. Ponadto na życzenie możemy zweryfikować głębokość znakowania i grawerowania laserowego na elemencie.

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?

Poproś o darmową konsultację. Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.

Procesy znakowania laserowego

Utlenianie – bardzo czarne oznakowanie (wyżarzanie)

Utlenianie jest to proces znakowania, którego efekty widzieliśmy wiele razy. Na przykład wyobraźmy sobie stalowy element („czysty” metal), na którym widnieją czarne litery. Utlenianie to proces, który nie wpływa fizycznie na metalową powierzchnię. Tworzy się na niej warstwa tlenku, który przybiera czarny kolor, kontrastujący z kolorem znajdującym się pod nim.

Konkretne przykłady zastosowania: tarcze hamulcowe, łożyska, stalowe instrumenty medyczne, płyty kuchenne.

Annealing-metalli Procesy znakowania laserowego na metalach

Białe znakowanie laserowe

W przeciwieństwie do utleniania, aby uzyskać białe oznakowanie, wiązka laserowa skupia się na materiale i usuwa jego część. W ten sposób powierzchnia metalu staje się nierówna i uzyskuje się efekt odblaskowy. Światło odbijające się od ciemnego komponentu powoduje, że oznakowanie jest widoczne.

Konkretne przykłady zastosowania: noże kuchenne, węże, złącza, krany.

MarcaturaBiancaLasit Procesy znakowania laserowego na metalach
Grawerowanie laserem

Wyjaśniliśmy już różnice między znakowaniem a grawerowaniem laserowym i omówiliśmy poszczególne etapy procesu znakowania.

Pod pojęciem grawerowania rozumiemy głębsze nacięcie na powierzchni metalowej, podczas którego dochodzi do odparowania powierzchni. Należy podkreślić, że moc lasera nie określa głębokości nacięcia, jak mogłoby się wydawać. Mocniejszy laser włóknowy skutkuje większą prędkością.

LASIT używa laserów włóknowych zarówno ze stałym, jak i zmiennym impulsem (MOPA), o mocy od 20 W do 200 W (w wersji MOPA).

IncisioneProfondaLasit-e1627293223221 Procesy znakowania laserowego na metalach
Ablacja powierzchniowa

Ten proces znakowania laserowego polega na usunięciu części powierzchni metalu. Usunięcie samej powłoki galwanicznej sprawia, że podłoże jest widoczne, a oznakowanie prowadzi do powstania kontrastu między dwoma kolorami.

Konkretny przykład zastosowania: malowane kolorowe bidony, elementy anodyzowane.

IncisionesuperficialeLasit Procesy znakowania laserowego na metalach
codici2d-industria-863x1024 Procesy znakowania laserowego na metalach
Znakowanie kodów 2D na powierzchniach metalowych

W świecie przemysłu laser znakujący jest używany głównie do nanoszenia elementów umożliwiających identyfikację. W konsekwencji markery laserowe przeznaczone są do linii produkcyjnej, w której główną rolę odgrywa DMC lub numer seryjny. Zarówno w przypadku laserów do integracji w liniach produkcyjnych, jak i automatyki przemysłowej, firma LASIT zdobyła duże doświadczenie w znakowaniu i weryfikacji kodów 2D na wszystkich rodzajach powierzchni metalowych szczególnie na podzespołach w sektorach samochodowym, hydraulicznym (płytki), AGD, kranów, topiarek i medycznym.

Przemysł 4.0

Jak już wspomnieliśmy, system znakowania laserowego elementów metalowych często odbywa się w linii produkcyjnej, gdzie maszyna znakująca komunikuje się z fabrycznym systemem ERP. Transmisja sekwencji automatycznych jest podstawą koncepcji Przemysł 4.0 i inteligentnej fabryki.

Tego typu fabryka reprezentuje przyszłość naszej branży i oznacza prawdziwą rewolucję technologiczną z korzyścią dla wszystkich. W niniejszym artykule zapoznamy się z tym podejściem i jego zaletami.

Grawerowanie laserowe przed piaskowaniem: identyfikowalność odlewanych elementów

Piaskowanie i śrutowanie są bardzo powszechnymi procesami stosowanymi w odniesieniu do elementów odlewanych, niezbędnymi w cyklu przetwarzania, ale także bardzo inwazyjnymi. Jedno z zagrożeń związanych z tymi procesami dotyczy identyfikowalności, czyli naruszenia (czytelności) kodu DataMatrix. W firmie LASIT opracowaliśmy strategię zapobiegania pogarszania czytelności kodu DataMatrix po przeprowadzeniu różnych procesów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu głębokiego grawerowania o określonych parametrach i dedykowanej geometrii zaprojektowanej specjalnie dla elementów odlewanych ciśnieniowo. Najczęściej używanymi laserami są lasery o dużej mocy, tj. 100 W, 200 W lub 300 W, które również gwarantują niezwykłą szybkość procesu.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to

Powiązane artykuły

Świat laserów stale się rozwija.

Nie przegap najnowszych wiadomości ze swojej branży.

Skonfiguruj marker

W 5 krokach zdobadz odpowiednia broszure urzadzenia, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom