Jakiej klasy jest Twój laser?
Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Kiedy mówimy „LASER”, mamy na myśli szeroką gamę produktów. Produkty wyposażone w lasery stosowane w przemyśle mechanicznym często mają źródła dużej mocy i mogą powodować poważne szkody w przypadkach, kiedy nie są znane niezbędne środki, aby im zapobiec.

 

Z tego powodu istnieją przepisy międzynarodowe, które dzielą systemy laserowe na klasy określone przez standard IEC 60825-1 (w USA ANSI Z136). Klasy zależą od tego, jak zbudowany jest system, od mocy oraz długość fali lasera.

 

Producent jest odpowiedzialny za przypisanie do swojego systemu laserowego klasy wskazującej poziom zagrożenia dla ludzi i środki ostrożności, które należy konieczne stosować przy korzystaniu z lasera w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji dla bezpieczeństwa.

 

Przyjrzyjmy się bliżej tym klasom oraz różnicom między nimi.

sicurezza-laser Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Laser klasy 1

Systemy laserowe klasy 1 to te, które są najbardziej bezpieczne dla operatora. Nawet w przypadku długotrwałego kontaktu z oczami i przyrządami optycznymi nie powodują uszkodzeń, ponieważ mają moc wyjściową wynoszącą kilka mikrowatów.

 

Systemy laserowe klasy 3 lub 4, jeśli są umieszczone w obudowie, która zapobiega ucieczce promieni, mogą uzyskać 1 klasę bezpieczeństwa, ponieważ konstrukcja zewnętrzna chroni operatora w 100%.

MinimarkThumbs03 Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

System klasy 4

System klasy 1

Laser klasy 1M

Systemy laserowe klasy 1M są bardzo podobne do laserów klasy 1 w zakresie zagrożenia dla oczu.

Różnica w stosunku do systemów klasy 1 polega na tym, że mogą stać się niebezpieczne, jeśli użyjemy urządzeń optycznych, takich jak teleskopy lub mikroskopy, aby patrzeć na wiązkę, która po wzmocnieniu może być szkodliwa. Diody laserowe, systemy komunikacji światłowodowej i prędkościomierze laserowe to lasery klasy 1M

240_F_271038442_cD8PcKaxMqUGUEGRjo6wJXyche3SFQnh Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Laser klasy 2

Lasery klasy 2 to lasery, których jest światło widoczne gołym okiem i którego moc nie przekracza 1mW. Są niebezpieczne tylko wtedy, gdy celowo wpatrujesz się w światło przez jakiś czas.

Według starego systemu klasyfikacji czas ten wynosił około 1000 sekund.

240_F_248464958_dANMXYdY8PIK23YI0RkbVIrqEbYRf3y9 Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Laser klasy 2M

Widoczny promień lasera klasy 2M ma długość 400-700 nm. Również w tym przypadku laser nie powoduje uszkodzeń, chyba że użyjemy instrumentów optycznych i będziemy się w niego długo wpatrywać.

Producent jest odpowiedzialny za wskazanie, które przyrządy optyczne są potencjalnie niebezpieczne dla operatora.

240_F_249313867_brPIDeOAfCc7AWF2gfDHoQZ2L69S9q6a Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa
Laser klasy 3R
240_F_185646692_w891BIeaj3lJrl12gJUQZCIYLxmj3Ktp Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Chociaż R oznacza relaxed, lasery te stwarzają nieco więcej ryzyka od poprzednich. Jeśli narażenie na promień jest małe, nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Jeśli jednak jest wydłużone, zwłaszcza z użyciem przyrządów optycznych, kontakt jest szkodliwy.

Dopuszczalny czas ekspozycji zmienia się w zależności od długości fali.

Ogólnie jest to laser niskiego ryzyka, jednakże lasery tej klasy muszą być oznaczone przez producenta etykietą ostrzegawczą.

Laser klasy 3B
lasit3 Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Te lasery są niebezpieczne, nawet jeśli kontakt z oczami jest ograniczony, mogą także powodować małe oparzenia skóry. W przypadku tych laserów istnieje limit dopuszczalnych emisji:

Laser klasy 4
240_F_104222122_QK0QkSUrz5ZTmLHAUYAqRQXZjxJSq9u7 Jakiej klasy jest Twój laser? Co należy wiedzieć dla własnego bezpieczeństwa

Są to najbardziej niebezpieczne systemy laserowe. Mogą doprowadzić do uszkodzeń oczu i skóry, a także podpalić materiały. Ich moc jest tak duża, że są najczęściej używane do cięcia, znakowania laserowego, spawania i czyszczenia.

Oczywiście, jeśli są odpowiednio chronione przez obudowę, stają się nieszkodliwe i wolne od ryzyka dla operatorów, jak już wyjaśniliśmy powyżej.

Podczas pracy z tego typu laserem konieczne jest noszenie okularów ochronnych, unikanie kontaktu i trzymanie materiałów łatwopalnych z dala od wiązki lub jej odbicia.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to

Powiązane artykuły

Świat laserów stale się rozwija.

Nie przegap najnowszych wiadomości ze swojej branży.

Skonfiguruj marker

W 5 krokach zdobadz odpowiednia broszure urzadzenia, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom