KOLOROWE ZNAKOWANIE LASEROWE

Jeszcze kilka lat temu nanoszenie kolorowego znakowania laserowego nie było możliwe. Ograniczenie to, nie występujące w przypadku alternatywnych technologii, było ogromną wadą lasera.
Dziś, dzięki udoskonaleniu technologii i parametrów na poziomie oprogramowania, udało nam się osiągnąć znaczące sukcesy w zakresie nanoszenia kolorów, również o żywych i wyraźnych odcieniach.das

Czym jest kolorowe znakowanie laserowe?

Czym jest kolorowe znakowanie laserowe? Kolorowe znakowanie laserowe jest procesem zachodzącym poprzez regulację współczynnika załamania światła laserowego powodującym utworzenie na powierzchni przezroczystego lub półprzezroczystego tlenku. Kolory mogą różnić się w zależności od rodzaju obrabianego materiału. 

W praktyce, jeśli zwyczajny proces znakowania „nacina” w pewien sposób powierzchnię materiału, modyfikując jej strukturę fizyczną, znakowanie kolorowe powoduje jedynie zmianę w warstwie tlenku, tworząc efekt kontrastu kolorów.

Poniżej możesz wyświetlić wideo przedstawiające nanoszenie kolorowego znakowania na stalową płytkę za pomocą lasera światłowodowego MOPA o mocy 30 watów.

 

Kolorowe znakowanie laserowe na metalach i na tworzywach sztucznych

Jak w przypadku każdego rodzaju zastosowania lasera, efekt i parametry znacznie różnią się w zależności od znakowania laserowego na metalach i znakowania na tworzywach sztucznych. 

 

Bardzo popularne jest dziś kolorowe znakowanie stali, ponieważ jest to materiał, który daje bardzo dobre efekty i można na nim uzyskać szeroką gamę kolorów. Parametrami, które wpływają na wynik procesu, są częstotliwość lasera, moc, prędkość, odległość ogniskowej i inne. 

W tym artykule wyjaśniamy, jak moc i czas trwania impulsu wpływają na efekt znakowania laserowego.

 

Metalami, na które możliwe jest naniesienie kolorowego znakowania laserowego, są:

Możesz zobaczyć, jak wygląda kolorowe grawerowanie laserowe na stali nierdzewnej, oglądając wideo zrealizowane z okazji Halloween, na którym kolorujemy na pomarańczowo piękne dynie.

Jak działa kolorowe znakowanie?

Jak działa kolorowe znakowanie? Kolorowe znakowanie wymaga szczególnego promienia ogniskowania. Do przeprowadzenia tego procesu można wykorzystywać zarówno lasery impulsowe, jak i ciągłe, my jednak rekomendujemy zawsze laser światłowodowy MOPA, który będzie najwłaściwszy ze względu na swoją charakterystykę i parametry.
Długość impulsu i inne zmienne determinują ilość ciepła, która dociera na powierzchnię produktu. Podczas procesu nanoszenia kolorowego znakowania skupiona energia używana jest do zmodyfikowania struktury cząsteczkowej materiału. W przypadku tworzyw sztucznych skupione ciepło pozwala na osiągnięcie ciemniejszego lub jaśniejszego odcienia, kolor natomiast zależy od składu materiału. W przypadku pracy z metalami kolorowe znakowanie powoduje opadanie na ich powierzchnię warstwy węgla, która często przekłada się na kolorowe odcienie.
Czasami przestawienie lasera poza ogniskową może zapobiec uszkodzeniu materiału, co jest szczególnie istotne w przypadku znakowania elementów w sektorze medycznym. A jeśli korzystasz z Master Oscillator Power Amplifier (czyli właśnie z lasera MOPA), możesz nawet zmieniać kształt fali.

 

Podobał Ci się ten artykuł? CUdostępnij to