Znakowanie laserowe elementów medycznych wykonanych z kobaltu, stali M30NW i tytanu TA6V

W przemyśle medycznym możliwość identyfikacji części jest obowiązkowa, jest to możliwe dzięki zastosowaniu kodu UDI, który pozwala na identyfikację każdego urządzenia, zapewniając w ten sposób większe bezpieczeństwo i niezawodność w całym łańcuchu dostaw.

Preferowanymi metalami do budowy tych urządzeń są stal i tytan, a w dzisiejszym artykule przeanalizujemy wyniki obróbki tych materiałów za pomocą źródeł lasera światłowodowego. W szczególności skupimy się na stopach kobaltu CoCrMo, stali M30NW i tytanie TA6V, w przypadku których określiliśmy idealne źródło lasera światłowodowego, konfigurację optyczną i parametry znakowania.

medicale-metallo-incisione-laser-1024x1024 Znakowanie laserowe elementów medycznych wykonanych z kobaltu, stali M30NW i tytanu TA6V

Po znakowaniu elementów wykonanych z kobaltu CoCrMo i stali M30NW przeprowadzony został test odporności na cykl pasywacji cytrynianem, z późniejszą kontrolą utlenienia materiału poprzez 24-godzinny cykl mgły solnej.

 

W przypadku części TAV6V konieczne było przeprowadzenie tylko testu utleniania przy użyciu tego samego procesu mgły solnej.

 

Testy wykazały, że wybór źródła i parametrów był odpowiedni dla materiałów i wymaganych oznaczeń, ponieważ kontrast i widoczność nie uległy zmianie.

 

Po określeniu technicznych aspektów źródła laserowego prace przeszły z laboratorium LASIT do etapu projektowania i rozwoju mechanicznego, które są najmocniejszą stroną naszej firmy. W tej fazie opracowaliśmy automatyczny system niezbędny do znakowania laserem światłowodowym wszystkich elementów.

medicale03 Znakowanie laserowe elementów medycznych wykonanych z kobaltu, stali M30NW i tytanu TA6V

Ze względu na to, że są to komponenty implantologiczne, są wyjątkowo delikatne. Ten czynnik, wraz z prośbą o wykonanie znakowania laserowego na kilku płaszczyznach sprawiły, że konieczne było zastosowanie systemu znakowania laserowego z robotem antropomorficznym, usunięcie elementów z szablonu i umieszczenie ich pod głowicą lasera pod wszystkimi wymaganymi kątami i nachyleniami. Centrowanie i doskonałe pozycjonowanie każdego elementu przez robota pod laserem ma tutaj nie tylko wartość estetyczną ze względu na laserowe nanoszenie kodów alfanumerycznych, ale także wartość funkcjonalną, ponieważ na protezach zostały również wykonane nacięcia umożliwiające wyrównanie, co ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego umieszczenia protezy na sali operacyjnej.

Ponieważ ta sama maszyna oznacza wszystkie trzy komponenty, urządzenie do znakowania laserowego zostało wyposażone w multimagazyn oraz we pełni automatyczny system podnoszenia i pozycjonowania. Po załadowaniu palet do magazynu system laserowy działa bez operatora: oprogramowanie identyfikuje rodzaj komponentu poprzez określony kod DataMatrix, ustawia odpowiednie oznaczenie i rozpoczyna cykl. Obejrzyj film, w którym pokazujemy proces znakowania FlyRobot.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to